Country manager/director

Sales Manager Slovakia (f/m/d) in home office

Táto ponuka už nie je aktuálna. Pozrite si podobné pracovné ponuky - Country manager/director

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

  • Lead new business transactions while expanding existing accounts
  • Create and maintain a pipeline through a combination of prospect meetings, cold calling, email campaigns and market sector knowledge/intelligence
  • Create and develop a channel and partner networks
  • Achieve annually and quarterly sales targets
  • Initiate and execute local marketing initiatives
  • Develop account and regional sales plans
  • Provide tailored product presentations, application studies, financial justifications and demonstrations
  • Develop and grow company's presence in the industry

Požiadavky na uchádzača

Pozícii vyhovujú uchádzači so vzdelaním
  • Stredoškolské s maturitou
  • Nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
  • Študent vysokej školy
  • Vysokoškolské I. stupňa
  • Vysokoškolské II. stupňa
  • Vysokoškolské III. stupňa
  • Odbor: Marketing
Jazyk a úroveň ovládania
  • Anglický jazyk - Pokročilý (C1)
  • Slovenský jazyk - Pokročilý (C1)
Počítačové znalosti - používateľ
  • Microsoft Outlook - expert
  • Microsoft PowerPoint - expert
  • Microsoft Word - expert
  • Microsoft Excel - expert
Vodičský preukaz
  • B
Osobnostné predpoklady a zručnosti

  • Experiences in  Sales
  • Extensive and relevant experience in presenting and promoting an enterprise
  • Demonstrable track record of sales quota and revenue over achievement with a strong reference base across prior customers
  • Ability to develop relationships with the “C” or “VP” level and to sell based on business value
  • This position requires traveling
  • Fluent in local language and English, a third language would be an advantage but not necessary

  • we will give you a company car and all technical equipment you need (mobile phone, notebook)

You will have an interview with the marketing department via skype and if necessary a second interview. The interwiev wil be in English.

If we want you and you want to work for us we sent you the working contract.

Poznámka

the contract is limited for one year with the option of unlimitation after one year.

Ponuka je aktuálna do: 01.07.2020

Adresa spoločnosti

Friedrich-List-Straße 3
01445, Radebeul
  • Miesto práce Bratislava
  • Kraj Bratislavský kraj‎
  • Typ ponuky plný úväzok
  • Základná mzda (brutto) 2000 - 2200 EUR/mesiac
  • Termín nástupu: 01.07.2019
Odoslať žiadosť o prácu